Budeš mít sourozence!

13.02.2024

Autorka: Tereza Fojtů

Právě jste se dozvěděli, že čekáte další přírůstek? Lámete si hlavu, jak a kdy to oznámit již staršímu sourozenci? A co když ten starší sourozenec zas tak velký není a vidíte jej stále jako miminko? Nebojte se, nakonec budete sehraná parta a z dětí parťáci. Pojďme se společně pokusit o to, aby bylo oznámení o novém sourozenci co nejpříjemnější a plné pozitivních emocí.

Kdy máte vyhráno?
Příchod nového sourozence je významnou změnou pro celou rodinu, obzvláště pro vaše první dítě, které se nemusí s nikým dělit o pozornost a přizpůsobovat se. Pokud dítko po mladším sourozenci touží, máte částečně vyhráno. Jestliže však cítíte, že máte doma spokojeného jedináčka, který by tuto roli za nic nevyměnil, pojďte si projít naše tipy, jak oznámit nový přírůstek a prošlápnout tak cestičku k dobrým vztahům.

Jak jim to říci?
Pokud má vaše dítko méně než tři roky, ukažte mu fotku z ultrazvuku a rostoucí bříško, kde teď mimino "bydlí". Řekněte, že už tu zanedlouho bude s vámi prima parťák na hraní. Někdy pomůže koupit nějakou drobnost, jako dárek od miminka. Dětem starším, než tři roky už se dá vysvětlit ledacos mnohem lépe. Pro ty můžete přichystat překvapení nebo malou bojovku. Vymysleli jsme pro vás několik tipů, jak dětem sdělit, že vás bude víc.

1. Hledání pokladu
Udělejte doma dětem bojovku! Nachystejte několik úkolů podle věku a jejich schopností, které mohou ale nemusí odkazovat na nového člena rodiny. Do každého úkolu schovejte nápovědu, kdenajde ten další. Do zaslouženého pokladu dejte balíček puzzlí, který můžete nechat vyrobit z fotky z aktuálního ultrazvuku. Nezapomeňte přibalit i něco jiného než puzzle jako dárek od miminka pro staršího sourozence. Může to být vytoužená hračka, sladkost nebo tričko s nápisem "budu velký brácha", "budu velká ségra".

2. Co se tady změnilo 
Zahrajte si hru: "Co se u nás změnilo?" Do ložnice nebo do pokoje, kde plánujete mít miminko, ale ještě není připravený, poschovávejte pár předmětů, které budou jen pro miminko. Například dudlík, body, malé ponožky, kousátko, pleny atd… Předměty můžete nechat "na očích", nebo starší dítě motivovat k prohledání celého pokoje. Usnadnit mu to můžete nápovědou "přihořívá", nebo říct, kolik předmětů má najít. Pomoct může také kartička s předměty a jejich postupným odškrtáváním.

3. "Medvídek" na posteli
Než přijde dítě domů ze školy nebo ze školky, můžete mu dát do pokoje dáreček od miminka. S dítětem hádejte, kdo mu ho asi dal a proč? K dárku přiložte dopis od miminka s tím, jak se na něj miminko už těší, jak ho z bříška slyší a rádo poslouchá jeho hlas a těší se na jeho doteky. Když miminko kope, řekněte, že chce sourozence pohladit nebo si s ním dát "placák". Vše záleží na věku a povaze vašeho dítěte.

4. Kniha se jménem
Objednejte si příběh na míru. Na českém trhu jsou personalizované knihy se jménem vašeho dítka apořiďte si díl na téma, které se vás týká. Děti milují příběhy, kde jsou ony samy hlavními hrdiny. Na miminko se budou více těšit, protože skrz krásný příběh s malým bráchou nebo ségrou už něco zažily. Bude jim připadat, že už se trochu znají.

5. Práskání balonků
Pokud už víte pohlaví miminka, objednejte si balonky s růžovou nebo modrou náplní. A podle toho je nechte děti prásknout. Děti milují balonky, konfety a veškerou akci. Balonek jim zanechá veselou vzpomínku a zážitek o oznámení sourozence. Z konfekt pak vytvořte zajímavý obraz a nechte jej na památku zarámovat. Toto oznámení zvažte, pokud se vaše dítě bojí hluku a nedělají mu takové aktivity dobře.

Všechny reakce jsou vítány
Příchod mladšího sourozence je velká změna pro celou rodinu. Ať už jste nachystala oznámení o miminku jakkoli dokonale a nesetkalo se to s velkým nadšením, nezoufejte. Přijměte všechny reakce vašeho dítěte. Trpělivě odpovídejte na otázky, a hlavně, nikdy dětem nelžete. Děti si vše pamatují a leccos jim utkví v hlavě a přeberou si to po svém. Bavte se o tématu otevřeně, ale nenuceně, pokud dítě o miminko nejeví žádný zájem, nesuďte ho a nenuťte. Rozhodně dítě netrestejte za negativní reakce, slovní útoky nebo "netěšení se". Netlačte na něj, ale za nějakou dobu, například při nakupování nabídněte možnost vybrat něco i miminku. Pokud dítě projeví zájem, vybírejte společně jména, pořiďte výbavičku nebo vymalujte pokoj.

Doufáme, že jsme tímto článkem trochu pomohli a vy máte jasnější představu, jak na to.